Hemipleji
(İnme, Felç)

Ücretsiz Servis

Ücretsiz Eğitim

Ücretsiz Değerlendirme

Detaylar

Yer

Mucize Hayatlar

Süre

1 Saat

Eğitim

Birebir

Bedenimizin belirli bir bölgesinde veya tümünde oluşan felçlerin iki önemli nedeni vardır;

Bunlar;

  • *Beyin hasarı
  • *Omurilik yaralanmasıdır.

Özellikle orta yaşlar veya ileri yaşlardaki bireylerde beyinde oluşan hasara bağlı olarak beyinde olauşan hasarın tersi yöndeki kol, bacak ve o taraftaki gövde yarısında güçsüzlük olarak daha fazla görülmektedir. Buna halk içinde “inme veya felç” olarak tabir edilen hastalık denir. Bu hastalığın en önemli nedenleri arasında beyne giden damarlarda oluşan hasar (pıhtı veya kanama) sonucu kan akımının bozulmasıdır.

 

Türkiye’de her sene 150.000 kişinin felç (inme) geçirdiği kabul görmektedir. Felçli hastaların erken teşhis ve tedavileri hastanede yapıldıktan sonra en kısa zaman zarfında fizik tedavi ve rehabilitasyona başlatmak gerekir.

 

Beyinde oluşan hasarın büyüklüğüne ve şiddetine bağlı olarak hastaların bazıları eski sağlığına kavuşabilmektedir. Bunun haricinde eski sağlığına kavuşamayan diğer kısım önemli bir oranı teşkil eder. Ve eski sağlığına kavuşamayan hastaların çoğu işlerine dönememektedir. Ancak burada önemli olan günlük yaşantısını bağımsız bir şekilde sürdürebilmeleridir.

 

İyileşme oranın en önemli belirleyicisi beyindeki hasarın derecesi bir diğeri ise hastaya uygulanan doğru ve yeterli rehabilitasyon sürecidir.

Kurumumuzda Hemipleji Rehabilitasyonunda Hedeflerimiz