Uzay Terapi

Ücretsiz Servis

Ücretsiz Eğitim

Ücretsiz Değerlendirme

Detaylar

Yer

Mucize Hayatlar

Süre

1 Saat

Eğitim

Birebir

Uzay terapi fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve serebral palsi, spina bifida, hidrosefali, west sendromu gibi pek çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodudur.

 

Uzay terapisi kökenini astronotların uzayda yer çekimsiz ortamda kullandıkları kıyafete dayanır. Bu kıyafetle yer çekimsiz ortamda kaslara ve kemiklere yeteri kadar yük binmediği için oluşabilecek oluşabilecek kas atrofisi gibi olumsuz durumları engellemek amacıyla kullanılır ve vücudun büyük eklemlere basınç verilmesi mantığına dayanır. Aynı zamanda eklemlere binen yük ile proprioseptif girdiler oluşturulmaya çalışır. Çünkü nörolojik hastalarda proprioseptif girdiler yeterli düzeyde değildir. Proprioseptif girdilerin artmasıyla hastanın vücut farkındalığı artar.

 

Uzay terapide kullanılan kıyafetin yanı sıra kafes şeklinde terapi ünitesi kullanılır. Terapi ünitesinde özel elastik bantlar kullanılır. Bantlarda bulunan gerilim kuvveti ile yerçekimi elimine edilir. Böylece hasta yapamadığı birçok hareketi yerçekimi olmadan yapar.

Kurumumuzda Uzay Terapisi ile Hedeflerimiz